AVX Corporation SR071A331JART
SR071A331JART picture photo
Mfg. Part Number
SR071A331JART
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A331JART.pdf
Availability of SR071A331JART
QUANTITY
SR071A331JART Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A331JART
Internal Part NumberEIS-SR071A331JART
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A331JART
Related LinksSR071A, SR071A331JART Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A331JART Details Description
Related parts for SR071A331JART
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 100NS VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP 400UF 2.5V 20% datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf