AVX Corporation SR071A470KARTR2
SR071A470KARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A470KARTR2
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A470KARTR2.pdf
Availability of SR071A470KARTR2
QUANTITY
SR071A470KARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A470KARTR2
Internal Part NumberEIS-SR071A470KARTR2
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A470KARTR2
Related LinksSR071A4, SR071A470KARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A470KARTR2 Details Description
Related parts for SR071A470KARTR2
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 3POS PIN datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C/SRL 8CH 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C062FP-4 5C1-2 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
PCB TERMINAL BLOCK 6POS datasheet.pdf