AVX Corporation SR071C102KARTR1
SR071C102KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071C102KARTR1
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR071C102KARTR1.pdf
Availability of SR071C102KARTR1
QUANTITY
SR071C102KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071C102KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR071C102KARTR1
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)