Vishay/Dale RLR07C3011FSR36
RLR07C3011FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3011FSR36
Brief Description
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3011FSR36.pdf
Availability of RLR07C3011FSR36
QUANTITY
RLR07C3011FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3011FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C3011FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3011FSR36
Related LinksRLR07C3, RLR07C3011FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3011FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C3011FSR36
CAP FILM 0.33UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 250K OHM .1W 20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
24P MTA156 ASSY 24AWG WHT LF datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 7.5K OHM 50W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf