AVX Corporation SR071C103KAT
SR071C103KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR071C103KAT
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR071C103KAT.pdf
Availability of SR071C103KAT
QUANTITY
SR071C103KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071C103KAT
Internal Part NumberEIS-SR071C103KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071C103KAT
Related LinksSR071C, SR071C103KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071C103KAT Details Description
Related parts for SR071C103KAT
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED AC WARM WHIT 3000K LINEAR datasheet.pdf
COLLAR BOTTOM PANEL 1PC EXTRUSON datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PRES 50PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf