AVX Corporation SR075A471JARTR1
SR075A471JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR075A471JARTR1
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR075A471JARTR1.pdf
Availability of SR075A471JARTR1
QUANTITY
SR075A471JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075A471JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR075A471JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075A471JARTR1
Related LinksSR075A4, SR075A471JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075A471JARTR1 Details Description
Related parts for SR075A471JARTR1
CONN 12PS 2MM HEADER R/A DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 40SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
EMI FILTER 24V 14A ACTIVE EMI datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A DL GRAY datasheet.pdf
TERMINAL STRAIN RELF ZZE ZP2.5 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf