Yageo SR1206JR-073R3L
SR1206JR-073R3L picture photo
Mfg. Part Number
SR1206JR-073R3L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
SR1206JR-073R3L.pdf
Availability of SR1206JR-073R3L
QUANTITY
SR1206JR-073R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of SR1206JR-073R3L
Internal Part NumberEIS-SR1206JR-073R3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR1206JR-073R3L
Related LinksSR1206J, SR1206JR-073R3L Datasheet, Yageo Distributor
SR1206JR-073R3L Details Description
Related parts for SR1206JR-073R3L
CAP CER 0.022UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
27MM X 27MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 12V 250MA OUT datasheet.pdf