Yageo SR1206JR-073R9L
SR1206JR-073R9L picture photo
Mfg. Part Number
SR1206JR-073R9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
SR1206JR-073R9L.pdf
Availability of SR1206JR-073R9L
QUANTITY
SR1206JR-073R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of SR1206JR-073R9L
Internal Part NumberEIS-SR1206JR-073R9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR1206JR-073R9L
Related LinksSR1206J, SR1206JR-073R9L Datasheet, Yageo Distributor
SR1206JR-073R9L Details Description
Related parts for SR1206JR-073R9L
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.6A 12.5 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
LED SUPP CC BUCK 32V 500MA 7SIP datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 1/4 BK 48 IN datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 7.62HP/12/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf