AVX Corporation SR121A151KAATR1
SR121A151KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR121A151KAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A151KAATR1.pdf
Availability of SR121A151KAATR1
QUANTITY
SR121A151KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A151KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR121A151KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A151KAATR1
Related LinksSR121A1, SR121A151KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A151KAATR1 Details Description
Related parts for SR121A151KAATR1
SIDAC/FUSE 4CHP 58V 400A 12SIP datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 69MA 9.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 74POS datasheet.pdf
MICRO 21C P 10" RBW FLOAT NI datasheet.pdf