AVX Corporation SR121A4R7DAAAP1
SR121A4R7DAAAP1 picture photo
Mfg. Part Number
SR121A4R7DAAAP1
Brief Description
CAP CER 4.7PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A4R7DAAAP1.pdf
Availability of SR121A4R7DAAAP1
QUANTITY
SR121A4R7DAAAP1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A4R7DAAAP1
Internal Part NumberEIS-SR121A4R7DAAAP1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A4R7DAAAP1
Related LinksSR121A4, SR121A4R7DAAAP1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A4R7DAAAP1 Details Description
Related parts for SR121A4R7DAAAP1
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC BATT CHRGR MC HI-EFF 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SPADE KRIMPTITE (BB-124-04) datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf