AVX Corporation SR125C104KAA
SR125C104KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR125C104KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR125C104KAA.pdf
Availability of SR125C104KAA
QUANTITY
SR125C104KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR125C104KAA
Internal Part NumberEIS-SR125C104KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR125C104KAA
Related LinksSR125C, SR125C104KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR125C104KAA Details Description
Related parts for SR125C104KAA
IDC CABLE - MKR60K/MC60F/MCF60K datasheet.pdf
IC FPGA 59 I/O 84PLCC datasheet.pdf
IC TXRX DS3/E3 DUAL 400-BGA datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 80POS datasheet.pdf
HANDTOOL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 20ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 1.6UF RADIAL datasheet.pdf