AVX Corporation SR125C472MAR
SR125C472MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR125C472MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR125C472MAR.pdf
Availability of SR125C472MAR
QUANTITY
SR125C472MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR125C472MAR
Internal Part NumberEIS-SR125C472MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR125C472MAR
Related LinksSR125C, SR125C472MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR125C472MAR Details Description
Related parts for SR125C472MAR
CARD EDGE 36POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TOOL ATTACH FOR DH-37-CMB(8.8) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 14" 3S FIN datasheet.pdf