AVX Corporation SR151A510JAA
SR151A510JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151A510JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A510JAA.pdf
Availability of SR151A510JAA
QUANTITY
SR151A510JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A510JAA
Internal Part NumberEIS-SR151A510JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A510JAA
Related LinksSR151A, SR151A510JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A510JAA Details Description
Related parts for SR151A510JAA
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
C/A 62.5125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CABLE 11POS .100 JUMPER 3.5 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 920MA 240 MOHM datasheet.pdf