AVX Corporation SR151A5R6DAA
SR151A5R6DAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151A5R6DAA
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A5R6DAA.pdf
Availability of SR151A5R6DAA
QUANTITY
SR151A5R6DAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A5R6DAA
Internal Part NumberEIS-SR151A5R6DAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A5R6DAA
Related LinksSR151A, SR151A5R6DAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A5R6DAA Details Description
Related parts for SR151A5R6DAA
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIDIR 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SC70-5 datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE CHECK 6' 9OUT datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO RS-232 ADAPT RPSMA ANT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
3/4" SQUARES - 5/PK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf