AVX Corporation SR151C102KAATR1
SR151C102KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C102KAATR1
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C102KAATR1.pdf
Availability of SR151C102KAATR1
QUANTITY
SR151C102KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C102KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151C102KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesSkyCap® SR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C102KAATR1
Related LinksSR151C1, SR151C102KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C102KAATR1 Details Description
Related parts for SR151C102KAATR1
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER I2C 10UMAX datasheet.pdf
MSTR CONN FOR E3XDA7 & E3XDA9 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 150A datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 6.3V 1206 datasheet.pdf