AVX Corporation SR151C102KAATR1
SR151C102KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C102KAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C102KAATR1.pdf
Availability of SR151C102KAATR1
QUANTITY
SR151C102KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C102KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151C102KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C102KAATR1
Related LinksSR151C1, SR151C102KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C102KAATR1 Details Description
Related parts for SR151C102KAATR1
HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf