AVX Corporation SR151C472KAA
SR151C472KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151C472KAA
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C472KAA.pdf
Availability of SR151C472KAA
QUANTITY
SR151C472KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C472KAA
Internal Part NumberEIS-SR151C472KAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C472KAA
Related LinksSR151C, SR151C472KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C472KAA Details Description
Related parts for SR151C472KAA
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 0815 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.4"L X 6.4"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SMD 5POS ZE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX GRN 2.3" 8X8 datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN SET SCREW 1POS datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS METAL COVER datasheet.pdf
CABLE TIE MINI 5.6" datasheet.pdf