AVX Corporation SR152A390GARTR1
SR152A390GARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A390GARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A390GARTR1.pdf
Availability of SR152A390GARTR1
QUANTITY
SR152A390GARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A390GARTR1
Internal Part NumberEIS-SR152A390GARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A390GARTR1
Related LinksSR152A3, SR152A390GARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A390GARTR1 Details Description
Related parts for SR152A390GARTR1
IC OPAMP JFET 5MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 170MSPS SGL 48-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CABLE 3 POS FEMALE-WIRE 10M datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
SHIELDED POWER INDUCTORS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf