AVX Corporation SR152A560FAA
SR152A560FAA picture photo
Mfg. Part Number
SR152A560FAA
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A560FAA.pdf
Availability of SR152A560FAA
QUANTITY
SR152A560FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A560FAA
Internal Part NumberEIS-SR152A560FAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A560FAA
Related LinksSR152A, SR152A560FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A560FAA Details Description
Related parts for SR152A560FAA
CONN RECEPT HOUSING 2POS 2.5MM datasheet.pdf
PILOT LIGHT 6VDC LED SQUARE WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 3/4" BLK 150' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL 5.08/19/90B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
AM60510T1 TUBE FEEDER datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 25 V datasheet.pdf
SuperSOT⑩ 80V NPN SILICON LOW SATURATION TRANSISTOR IC datasheet.pdf