AVX Corporation SR152A5R6DAATR1
SR152A5R6DAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A5R6DAATR1
Brief Description
CAP CER 5.6PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A5R6DAATR1.pdf
Availability of SR152A5R6DAATR1
QUANTITY
SR152A5R6DAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A5R6DAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152A5R6DAATR1
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A5R6DAATR1
Related LinksSR152A5, SR152A5R6DAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A5R6DAATR1 Details Description
Related parts for SR152A5R6DAATR1
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 4-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1A 169 MOHM SMD datasheet.pdf