AVX Corporation SR152C561KAT
SR152C561KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR152C561KAT
Brief Description
CAP CER 560PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR152C561KAT.pdf
Availability of SR152C561KAT
QUANTITY
SR152C561KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152C561KAT
Internal Part NumberEIS-SR152C561KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152C561KAT
Related LinksSR152C, SR152C561KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152C561KAT Details Description
Related parts for SR152C561KAT
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RING 14 AWG #1/4 PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH SMD datasheet.pdf
COMMANCHE2 GANG PROG IR3563 datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 600V 200NS MPG06 datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 3.9 NF 5% 1000VDC datasheet.pdf