AVX Corporation SR155A100DAA
SR155A100DAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A100DAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A100DAA.pdf
Availability of SR155A100DAA
QUANTITY
SR155A100DAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A100DAA
Internal Part NumberEIS-SR155A100DAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A100DAA
Related LinksSR155A, SR155A100DAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A100DAA Details Description
Related parts for SR155A100DAA
IC FILTER BUILDING BLOCK 16SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 1.4A TO-220 datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS R/A 7M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 574NM GRN 1DIG 0.56" SMD datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
F6 WOVEN WRAP 1 1/2" BK/WHT 260' datasheet.pdf
OSC MEMS 19.6608MHZ CMOS SMD datasheet.pdf