AVX Corporation SR155A391FAA
SR155A391FAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A391FAA
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A391FAA.pdf
Availability of SR155A391FAA
QUANTITY
SR155A391FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A391FAA
Internal Part NumberEIS-SR155A391FAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A391FAA
Related LinksSR155A, SR155A391FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A391FAA Details Description
Related parts for SR155A391FAA
FUSE BOARD MNT 3A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK DVR SPRD SPECTRUM 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 35.73K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS 1MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf