AVX Corporation SR155A7R0DAA
SR155A7R0DAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A7R0DAA
Brief Description
CAP CER 7PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A7R0DAA.pdf
Availability of SR155A7R0DAA
QUANTITY
SR155A7R0DAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A7R0DAA
Internal Part NumberEIS-SR155A7R0DAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A7R0DAA
Related LinksSR155A, SR155A7R0DAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A7R0DAA Details Description
Related parts for SR155A7R0DAA
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 7MM 7.36" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 11.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 60A LL POWER56 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SPIFLASH 8M-BIT 4KB UNIFORM SECT datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 2BKN/50 AR UC datasheet.pdf