AVX Corporation SR155C222MAA
SR155C222MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155C222MAA
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C222MAA.pdf
Availability of SR155C222MAA
QUANTITY
SR155C222MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C222MAA
Internal Part NumberEIS-SR155C222MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C222MAA
Related LinksSR155C, SR155C222MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C222MAA Details Description
Related parts for SR155C222MAA
IND DELAY LINE 60PS 1 OHM SMD datasheet.pdf
MINITEK UNSHROUDED HDR S-TRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
F39-HB0465 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf