AVX Corporation SR155C331KAATR2
SR155C331KAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR155C331KAATR2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C331KAATR2.pdf
Availability of SR155C331KAATR2
QUANTITY
SR155C331KAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C331KAATR2
Internal Part NumberEIS-SR155C331KAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C331KAATR2
Related LinksSR155C3, SR155C331KAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C331KAATR2 Details Description
Related parts for SR155C331KAATR2
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22-24AWG 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
762MM EURO HDR HORIZ OPEN END 6C datasheet.pdf