AVX Corporation SR201E104MAR
SR201E104MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201E104MAR
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR201E104MAR.pdf
Availability of SR201E104MAR
QUANTITY
SR201E104MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201E104MAR
Internal Part NumberEIS-SR201E104MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201E104MAR
Related LinksSR201E, SR201E104MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201E104MAR Details Description
Related parts for SR201E104MAR
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.05A SSMINI-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
TERMINAL SCREW EXTEND PC MNT RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC EMI FILTER 6LINE ESD 12DFN datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 1.5A (Switch) Lighting TO-220-7 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 40POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf