AVX Corporation SR201E104MARTR2
SR201E104MARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR201E104MARTR2
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR201E104MARTR2.pdf
Availability of SR201E104MARTR2
QUANTITY
SR201E104MARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201E104MARTR2
Internal Part NumberEIS-SR201E104MARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201E104MARTR2
Related LinksSR201E1, SR201E104MARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201E104MARTR2 Details Description
Related parts for SR201E104MARTR2
MOSFET N-CH 30V 105A D2PAK datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 4K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf