AVX Corporation SR211A120JAR
SR211A120JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR211A120JAR
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A120JAR.pdf
Availability of SR211A120JAR
QUANTITY
SR211A120JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A120JAR
Internal Part NumberEIS-SR211A120JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A120JAR
Related LinksSR211A, SR211A120JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A120JAR Details Description
Related parts for SR211A120JAR
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 1"X 72YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
USB 2.0 24AWG/2C-30AWG/1 SHLD 6' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 0.63A SC-75A datasheet.pdf
TYPE4 SFTY LGHT CRTN HT 1623MM datasheet.pdf