AVX Corporation SR211A471FARTR1
SR211A471FARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A471FARTR1
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A471FARTR1.pdf
Availability of SR211A471FARTR1
QUANTITY
SR211A471FARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A471FARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A471FARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A471FARTR1
Related LinksSR211A4, SR211A471FARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A471FARTR1 Details Description
Related parts for SR211A471FARTR1
IC CONFIG SEEPROM 1M 3.3V 20PLCC datasheet.pdf
SCR SENS GATE 600V 6A TO-202 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 28V datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL 2.6-6 MM M6 datasheet.pdf
Crystal 13.0625MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf