AVX Corporation SR211C334KARTR1
SR211C334KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211C334KARTR1
Brief Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR211C334KARTR1.pdf
Availability of SR211C334KARTR1
QUANTITY
SR211C334KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211C334KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211C334KARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211C334KARTR1
Related LinksSR211C3, SR211C334KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211C334KARTR1 Details Description
Related parts for SR211C334KARTR1
HOLE PLUG ROUND A22 SERIES BLACK datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR TPA3200D1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 2W datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 5A TP datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN DC-500GHZ TERM M/F BNC datasheet.pdf
GT 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
ER 5C 3#12 2#4 PIN RECP BOX datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 0.047レF 100V datasheet.pdf