AVX Corporation SR212A222JARTR1
SR212A222JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212A222JARTR1
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A222JARTR1.pdf
Availability of SR212A222JARTR1
QUANTITY
SR212A222JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A222JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212A222JARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A222JARTR1
Related LinksSR212A2, SR212A222JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A222JARTR1 Details Description
Related parts for SR212A222JARTR1
CBL RIBN 9COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 2.63V SOT23A-5 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 22-28AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 8.76"L X 5.77"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 15A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-28V 500MA datasheet.pdf