AVX Corporation SR212A270GAATR1
SR212A270GAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212A270GAATR1
Brief Description
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A270GAATR1.pdf
Availability of SR212A270GAATR1
QUANTITY
SR212A270GAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A270GAATR1
Internal Part NumberEIS-SR212A270GAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A270GAATR1
Related LinksSR212A2, SR212A270GAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A270GAATR1 Details Description
Related parts for SR212A270GAATR1
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SPDT .1A 30VDC ROLL LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 6.92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
TM3475M020CLBA datasheet.pdf
IC TELEPHONE CMOS MULTIFU 28SOIC datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A TO220-3 datasheet.pdf