AVX Corporation SR212A270JARTR1
SR212A270JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212A270JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A270JARTR1.pdf
Availability of SR212A270JARTR1
QUANTITY
SR212A270JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A270JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212A270JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A270JARTR1
Related LinksSR212A2, SR212A270JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A270JARTR1 Details Description
Related parts for SR212A270JARTR1
FIXED IND 10UH 1.5A 145.8 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28DIP datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8MSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-DIP datasheet.pdf
CONN LOCKNUT PG 21 PLAS 100/PK datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7676 datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 22-26 AWG GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 208K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf