AVX Corporation SR212A331JAA
SR212A331JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR212A331JAA
Brief Description
CAP CER 330PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A331JAA.pdf
Availability of SR212A331JAA
QUANTITY
SR212A331JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A331JAA
Internal Part NumberEIS-SR212A331JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A331JAA
Related LinksSR212A, SR212A331JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A331JAA Details Description
Related parts for SR212A331JAA
RES SMD 32.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 300POS 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC AXIAL datasheet.pdf
2.54MM QF50 RECPT VERT 26CKT datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ANT ROOTENNA DUAL 2.4/5G RJ45 8" datasheet.pdf