AVX Corporation SR212A6R8CAR
SR212A6R8CAR picture photo
Mfg. Part Number
SR212A6R8CAR
Brief Description
CAP CER 6.8PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A6R8CAR.pdf
Availability of SR212A6R8CAR
QUANTITY
SR212A6R8CAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A6R8CAR
Internal Part NumberEIS-SR212A6R8CAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)