AVX Corporation SR212C102JARTR1
SR212C102JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212C102JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR212C102JARTR1.pdf
Availability of SR212C102JARTR1
QUANTITY
SR212C102JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212C102JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212C102JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212C102JARTR1
Related LinksSR212C1, SR212C102JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212C102JARTR1 Details Description
Related parts for SR212C102JARTR1
TERMINAL BLOCK 5MM 8POS PCB datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 2.93V SOT143-4 datasheet.pdf
CONN,PIN,RT<,SLDR,FLATPAQ datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
8350-10 SPACER PUNCH datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 15POS datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf