AVX Corporation SR215A201FAR
SR215A201FAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215A201FAR
Brief Description
CAP CER 200PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A201FAR.pdf
Availability of SR215A201FAR
QUANTITY
SR215A201FAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A201FAR
Internal Part NumberEIS-SR215A201FAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A201FAR
Related LinksSR215A, SR215A201FAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A201FAR Details Description
Related parts for SR215A201FAR
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DOOR STEEL 18.9X10.4X0.5" BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
OPTIMAMD36 datasheet.pdf
ELECT COND ACRYLIC 3"SQ 25/PACK datasheet.pdf
SOLDER SPHERES SAC305 .020 DIAM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf