AVX Corporation SR215A330GAA
SR215A330GAA picture photo
Mfg. Part Number
SR215A330GAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A330GAA.pdf
Availability of SR215A330GAA
QUANTITY
SR215A330GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A330GAA
Internal Part NumberEIS-SR215A330GAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance33pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A330GAA
Related LinksSR215A, SR215A330GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A330GAA Details Description
Related parts for SR215A330GAA
RES SMD 30.1K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-5 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 39POS datasheet.pdf
CABLE TIE RELEASABLE XL DUTY:NYL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf