AVX Corporation SR215A391JAATR1
SR215A391JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215A391JAATR1
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A391JAATR1.pdf
Availability of SR215A391JAATR1
QUANTITY
SR215A391JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A391JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR215A391JAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A391JAATR1
Related LinksSR215A3, SR215A391JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A391JAATR1 Details Description
Related parts for SR215A391JAATR1
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 200MHZ 16QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN DAUGHTERCARD datasheet.pdf
SPECIAL SINGLE PART 2 UM3672 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W T18 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG RED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf