AVX Corporation SR215A470JARTR1
SR215A470JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215A470JARTR1
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A470JARTR1.pdf
Availability of SR215A470JARTR1
QUANTITY
SR215A470JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A470JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215A470JARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A470JARTR1
Related LinksSR215A4, SR215A470JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A470JARTR1 Details Description
Related parts for SR215A470JARTR1
FUSE 3.15A 250V TELECOM 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .104" .082"L datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 24-QFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 22A ISOPLUS220 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 46MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 86POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf