AVX Corporation SR215C103KAT
SR215C103KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR215C103KAT
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C103KAT.pdf
Availability of SR215C103KAT
QUANTITY
SR215C103KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C103KAT
Internal Part NumberEIS-SR215C103KAT
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C103KAT
Related LinksSR215C, SR215C103KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C103KAT Details Description
Related parts for SR215C103KAT
CONN SPRING CONT 16 POS .217 SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
IC LVDS QUAD FLOWTHRU DVR 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 10MLF datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 63.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CORD 4 POS MALE 10M 22 AWG datasheet.pdf