AVX Corporation SR215C153JARTR1
SR215C153JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C153JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C153JARTR1.pdf
Availability of SR215C153JARTR1
QUANTITY
SR215C153JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C153JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215C153JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C153JARTR1
Related LinksSR215C1, SR215C153JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C153JARTR1 Details Description
Related parts for SR215C153JARTR1
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMA datasheet.pdf