AVX Corporation SR215C153KAR
SR215C153KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215C153KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C153KAR.pdf
Availability of SR215C153KAR
QUANTITY
SR215C153KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C153KAR
Internal Part NumberEIS-SR215C153KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C153KAR
Related LinksSR215C, SR215C153KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C153KAR Details Description
Related parts for SR215C153KAR
OSC XO 11.0592MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SW MINI SNAP ACTION .3A R/A 6V datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 2500' datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
CABLE 19POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
CABLE ASSY DISPLAYPORT W/LATCH datasheet.pdf
CONN TRB JACK STR SOLDER datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf