AVX Corporation SR215C154KAATR1
SR215C154KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C154KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C154KAATR1.pdf
Availability of SR215C154KAATR1
QUANTITY
SR215C154KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C154KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR215C154KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C154KAATR1
Related LinksSR215C1, SR215C154KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C154KAATR1 Details Description
Related parts for SR215C154KAATR1
CONN ACC MARKER STRIP PREPRINT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 18.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/02/90 1.5SN BK datasheet.pdf
HOUSING COVER GUIDE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FUSE 300A datasheet.pdf