AVX Corporation SR215C224JAATR1
SR215C224JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C224JAATR1
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C224JAATR1.pdf
Availability of SR215C224JAATR1
QUANTITY
SR215C224JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C224JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR215C224JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C224JAATR1
Related LinksSR215C2, SR215C224JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C224JAATR1 Details Description
Related parts for SR215C224JAATR1
IC 256X18 ASYNC FIFO MEM 56-SSOP datasheet.pdf
FUSE 63A 1250V 1KN/110 AR CU datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 3SMD datasheet.pdf
PDU INTL 3-PHASE SWITCHED 230V datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf