AVX Corporation SR215E104ZAT
SR215E104ZAT picture photo
Mfg. Part Number
SR215E104ZAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR215E104ZAT.pdf
Availability of SR215E104ZAT
QUANTITY
SR215E104ZAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215E104ZAT
Internal Part NumberEIS-SR215E104ZAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215E104ZAT
Related LinksSR215E, SR215E104ZAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215E104ZAT Details Description
Related parts for SR215E104ZAT
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC FPGA 455 I/O 672FBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 22UF 20% 1.8V 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
TOOL REMOVAL SET 12/16 GA datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W PMDU datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ATTENUATOR 9 DB DC 18GHZ datasheet.pdf