AVX Corporation SR291A102JAATR1
SR291A102JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR291A102JAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR291A102JAATR1.pdf
Availability of SR291A102JAATR1
QUANTITY
SR291A102JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR291A102JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR291A102JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR291A102JAATR1
Related LinksSR291A1, SR291A102JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR291A102JAATR1 Details Description
Related parts for SR291A102JAATR1
SENSOR REFL MIDDLE H-TYPE datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
TRIAC TO92 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf