AVX Corporation SR301C154KAA
SR301C154KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR301C154KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR301C154KAA.pdf
Availability of SR301C154KAA
QUANTITY
SR301C154KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR301C154KAA
Internal Part NumberEIS-SR301C154KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR301C154KAA
Related LinksSR301C, SR301C154KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR301C154KAA Details Description
Related parts for SR301C154KAA
CONN HEADER .100 SNGL STR 22POS datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 25V 0201 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.62 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 3POS datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf