AVX Corporation SR301C274KAR
SR301C274KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR301C274KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.27UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR301C274KAR.pdf
Availability of SR301C274KAR
QUANTITY
SR301C274KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR301C274KAR
Internal Part NumberEIS-SR301C274KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR301C274KAR
Related LinksSR301C, SR301C274KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR301C274KAR Details Description
Related parts for SR301C274KAR
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.1MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POLE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAT 6 SHLD PATCH CORD 3' GN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V DO219-M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf